Trendy z veletrhu Interzum - Udržitelnost | Démos trade, a.s.
Skrýt sortiment Sortiment
Podpora prodeje
Kontakty
Trendy z veletrhu Interzum - Udržitelnost

Trendy z veletrhu Interzum - Udržitelnost

Trendy z veletrhu Interzum - Udržitelnost
Pojďte se s námi ohlédnout za proběhlým veletrhem trochu z nadhledu a poodhalit trendy a vize, které budou utvářet životní prostory budoucnosti s využitím moderních materiálů, vynikajícího designu a exkluzivních inovací.

O tom, jaké novinky přinesli na veletrhu Interzum ti nejzajímavější dodavatelé, jsme už psali. Ale o čem vlastně celý ten letošní Interzum byl?

Tři trendové oblasti

Globální trend v oblasti nábytku a bydlení se zaměřuje na tři hlavní témata, ke kterým se v budoucnosti bude upírat pozornost.

První oblast cílí na vědomé, udržitelné bydlení. Témata zahrnují řešení pro menší obytné prostory, sdílení nábytku a modelů, stejně jako udržitelnou výrobu, využití a recyklaci. Dalším trendem je individualizace obytných prostor a personalizace nábytku. Hlavními aspekty tohoto sub-trendu jsou modulární koncepty nábytku, senzory pro individualizované produkty a nové zkušenosti pro procesy výběru a výroby nábytku. Třetí dílčí trend se zabývá digitalizací v kontextu nábytku a doplňků. Roboty, senzory a inteligentní domácí technologie mohou ovládat a rozšiřovat funkce v domácnosti.

Pojďme si trochu přiblížit téma udržitelnosti bydlení a způsob, jak se s výzvou poprali vystavovatelé na letošním Interzumu.

V příštím článku pak budeme pokračovat dalšími tématy, které hýbou dnešním světem – digitalizací a individualizací.

Vědomé, udržitelné bydlení

Odpovědnost vůči životnímu prostředí a omezeným zdrojům se skloňuje velice často. Oblast bydlení není výjimkou a naléhavost tématu se tedy musela objevit také na Interzumu.

Průmysl předpokládá stále inovativnější materiály, které jsou lehčí, tenčí, kompaktnější, pružnější nebo odolnější vůči opotřebení. Současně výzkumníci posouvají hranice toho, co je možné, a vytvářejí materiály s integrovanými funkcemi a digitálními možnostmi, které významně změní náš každodenní život za několik let. Designéři a architekti se stále více obracejí k problematice hrozícího nedostatku zdrojů. Jsou si vědomi ztracených technik starých řemeslníků a znovuobjevují místně dostupné rostliny nebo zbytkové materiály. Materiálové toky, které dosud nebyly zajímavé pro průmyslovou masovou produkci, se znovu dostávají do popředí. Uvědomujeme si potřebu zpětného uzavírání materiálových cyklů a potlačování procesů ukládání materiálů a odpadů na skládky.

Materiály z přírody

Spotřebitelé chtějí, aby interiérový design jejich domovů byl co nejbezpečnější a mnozí se také snaží minimalizovat ekologickou stopu. Ekologicky šetrné materiály a komponenty nábytku byly proto pro mnohé vystavovatele na Interzumu klíčovým bodem zájmu.

Jedním z nich je i společnost Chip [s] Board®. Představil novou řadu inovativních a udržitelných materiálů využívajících bramborový odpad.

Že příroda má co nabídnout, dokazuje oranžová kůže od Elise Esser. Umožňuje přírodě být „přírodní“ a nevyžaduje žádné chemické přísady. Oranžová kůže je vyrobena výhradně z přírodních rostlinných surovin a lze ji snadno kompostovat. © Elise Esser

Rakouský výrobce Organoid předvedl na svém stánku přírodní povrchy vyrobené ze sena nebo mechu. Přírodní materiály mísí s ekologickým pojivem a potom je lisuje do tenké vrstvy - 0,1 až 3 mm. Díky tomu, že je povrch neošetřen, nabízejí desky autentický zážitek pro všechny smysly.

100% udržitelnost, blízko k přírodě, to jsou desky Organoid©.

Mezi výrobce, kteří mají na paměti bezpečnost prostředí a chtějí minimalizovat ekologickou stopu,  patří také dřevozpracující společnost Swiss Krono. Představila BE.YOND, první dřevotřískovou desku na světě, která splňuje nejpřísnější požadavky na kvalitu ovzduší. Vyrábí se za pomoci biogeneračních lepidel, nemá negativní vliv na kvalitu vzduchu v interiéru a neohrožuje bezpečnost uživatelů.

„Tiny Spaces“ neboli „Bydlení v malém prostoru“

Životní prostor v přetížených městských oblastech světa je stále vzácnější. Jak zkombinovat požadavek na pohodlí s malými obytnými prostory je a bude velmi důležitou otázkou. Interzum přilákalo řadu špičkových firem, aby se objevily ve speciálním projektu „Tiny Spaces“: Atim, Blum, Hettich, Häfele a Pessotto představili své reakce na specifické požadavky bydlení v malých prostorách. O tom, jak se s výzvou poprala značka Hettich, jste se dočetli v jednom z předchozích příspěvků.

Značka kování Blum nezůstala pozadu a na otočném podiu představila řešení pro malé prostory: ukázala například, jak lze využít Space Tower v prostoru zádveří bytu nebo podrobněji představila již dříve známý Space Step. Jde o řešení, které umožní využít místnost „odshora až dolů“. Použijete-li Space Step jako stupínek, dosáhnete tak do vysokých skříněk a zároveň získáte nový úložný prostor v oblasti podstavce (soklu).

Nenechte si ujít příští díl seriálu o veletrhu Interzum. Budeme pokračovat dalšími tématy – Individualizace obytných prostor a personalizace nábytku a Digitalizace v kontextu nábytku a doplňků.