ŘEZIVO/Palubky

PALUBKY

Palubky, podlahovky a jejich využití

Masivní dřevo a další přírodní materiály na bázi dřeva mají i přes nástup moderních trendů své stálé místo v řešení interiérů i exteriérů našich domů a bytů. Kromě klasického nábytku z masivního dřeva jsou stále v oblibě také dřevěné obklady neboli palubky, ať už se jedná o řešení obkladů vnitřních prostor nebo fasádní obklady či terasy. Palubky jsou dřevěná profilovaná prkna o stejné šíři, opatřené zpravidla “falešným” perem a drážkou a z rubové strany jsou výsušné drážky.

Palubky v interiéru mají dvojí základní využití. Používají se jako podlahové krytiny nebo jako obklady stěn a stropů. Obě varianty se vyrábí frézováním nejčastěji jehličnatého dřeva, vysušeného na 10 % +/-2 % pro obklady a 12 % +/-2 % pro podlahy. Výsledkem jsou dřevěné palubky v daných velikostech a s perodrážkou, díky čemuž zvládne montáž i začínající kutil. Stačí jednotlivé palubky jednoduše zasunout do sebe.

V exteriéru se používají obkladové a fasádní palubky pro obklady stěn a štítů budov a na terasy. Vyrábějí se stejným způsobem jako interiérové palubky, jen s rozdílem, že materiál je vysušen na 16 % +/-2 %. Před vlastní montáží musí být palubky „Aklimatizovány“ v prostoru kde budou instalovány. Délka aklimatizace se mění s roční dobou a vzdušnou vlhkostí a závisí na tloušťce palubky. Zpravidla trvá 1–2 týdny, minimálně však 5 dnů. U montáže palubek ve venkovním prostředí je nutno počítat s tím, že palubky vlivem vlhkosti zvětší svůj objem. Nedorážejte proto palubky natěsno k sobě, zanechejte dostatečné spáry, aby mohly dilatovat.

palubka obkladová

Vlastnosti palubek:

  • tlumí hluk 
  • zateplují prostor 
  • působí jako estetický doplněk 
  • chrání stěny proti vlhkosti a poškození 
  • dodávají se v buď přírodním stavu – před montáží vhodno ošetřit lazurovací barvou, nebo přímo ošetřené barevnou lazurou v odstínech RAL
  • umožňují několikerou renovaci 
  • hygienické a vhodné pro alergiky

Démos nabízí palubky ve všech vyráběných profilech, rozměrech i kvalitách. Nejběžnější rozměry v profilech Klasik držíme skladem na některých S* pobočkách a naši nabídku neustále rozšiřujeme.

Dřeviny, které na výrobu palubek používají jsou například: smrk, borovice, modřín, dub.

Obkladové palubky

Pokud palubkami obkládáme stěny nebo stropy interiéru, mohou být slabší. Vystačíme si i s dvanácti nebo čtrnáctimilimetrovou tloušťkou. Vrchní strana má dokonale jemně hoblovaný povrch. Obkladové palubky mají široké využití. Obkládáme jimi stropy, stěny a fasády jak v rodinných tak i bytových domech. K dostání bývají obkladové palubky v tloušťce od 12 do 21 milimetrů, šířce 96 až 146 milimetrů a zpravidla délce tří až pěti metrů. Nabízíme obkladové palubky v těchto tloušťkách 12, 12,5, 14, 15, 16, 19 mm. Na fasády domů a užitkových staveb (chat, zahradních domků apod.) se pak používají i jiné specialní, tzv. fasádní profily. Ty jsou často dodávány i v jiných dřevinách např. severský (sibiřský) smrk nebo modřín, douglaska, THERMOWOOD a další. Tyto dřeviny jsou odolnější proti povětrnostním vlivům a často se užívají jako bezúdržbové.

Palubky podlahové (podlahovka)

Podlahové palubky (podlahovky) mají nižší vlhkost a na rozdíl od palubek obkladových jsou silnější. Podlahovky o tloušťce 19 milimetrů se hodí na vícevrstvé podlahy. Silnější osmadvaceti případně čtyřidvaceti mm palubky jsou používanější. Jsou odolnější, stabilnější a vhodnější pro větší zátěže. Hustota roštu je potom zvolena podle předpokládané zátěže podlahy. Šířka těchto palubek se pohybuje od 121 do 146 milimetrů a dlouhé jsou čtyři nebo pět metrů. Podlahové palubky (podlahovky) nabízíme: 19, 24, 28 mm.

Přehled profilů palubek

přehled palubek - nabídka Démos 

 


KONTAKTUJTE NÁS

Centrální příjem OBJEDNÁVEK KOVÁNÍ Tel.: (+420)596 223 470
Fax.: (+420)596 223 471
E-mail: objednavky@demos-trade.com
© Copyright 2016 Démos trade, a. s. | Všechna práva vyhrazena
K poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti používáme cookies. Interakcí s webem s tím souhlasíte.
Created by D3Soft s.r.o. © 2016