PLOŠNÝ MATERIÁL/Dýhované desky/Dýhy obecně

O DÝHÁCH OBECNĚ

V lesích roste na čtyřicet tisíc různých druhů dřevin. Třicet procent povrchu Země je pokryto lesy, z toho je 17 milionu km2 obhospodařovaných lesních ploch. Přesto se komerčně využívá asi jen 600 druhů dřeva, pouhých 28 dřevin pokrývá kolem 75 % průmyslové spotřeby dřeva a jen malé množství z nich může být využito pro výrobu okrasných dýh. lesDýhy jsou tenké listy dřeva, které vznikají krájením speciálně vybraných a připravených přířezů – tloušťka krájených dýh bývá 0,6–4 mm v závislosti na dřevině. Listy dýhy se lepením spojují do sesazenek. Ty se pak lepí na podklad, nejčastěji na dřevotřískovou desku, MDF, laťovku apod.

Arodýha – je dýha s reprodukovatelnou texturou. Vyrábí se krájením bloku dýh slepených k sobě. Blok se lisuje buď plošně, nebo pod různými tvary. Vyrobená arodýha může mít kresbu radiální, fládrovou, plamencovou, kořenicovou nebo jinou.


Způsoby krájení dýhy

Příroda produkuje téměř nevyčerpatelné množství barev, odstínů a kreseb dřeva. Vhodně zvolené způsoby krájení dýhy a různorodé způsoby sesazování dýh, potom dávají vyniknout jedinečným charakteristikám dřeva.

 • RADIÁLNÍ ŘEZ (ROVNOLETÝ, QUATER CUT) – rovnoběžná kresba letokruhů.
 • TANGENCIÁLNÍ ŘEZ (FLÁDROVÝ, CROWN CUT) – výrazná elipsovitá kresba letokruhů.
 • LOUPANÁ DÝHA - vyrábí se olupováním pásů nebo listů dřeva příslušné tloušťky z obvodu výřezu. Loupané dýhy se používají především na výrobu poddýžek, překližek a lepených materiálů. Avšak tímto způsobem získáme i dýhu s pěknou texturou, s velkými kresbami. S výhodou můžeme použít např. u očkového javoru, bubingy, ořechových, topolových kořenic.
radiální řez - krájení dýhy tangenciální řez - krájení dýhy loupaná dýha
RADIÁLNÍ ŘEZ TANGENCIÁLNÍ ŘEZ LOUPANÁ DÝHA


Způsoby sesazování dýhy

 • SESAZOVÁNÍ DO FIGURY (zrcadlově, book match) Druhý list se otáčí zrcadlově k prvnímu, dva listy tvoří figuru. Standardní a nejpoužívanější způsob.
 • SESAZOVÁNÍ STŘÍDAVĚ ZA SEBOU Listy dýhy se při odebírání z opracovaného svazku a skládání do sesazenky střídavě otáčejí pravou a levou stranou nahoru. Obrazec sesazenky je částečně symetrický.
 • SESAZOVÁNÍ ZA SEBOU (posunutá skladba, slip match) Listy se kladou za sebou. Sesazování za sebou je vhodné zvláště pro dřeviny s výrazně šikmým, točitým nebo střídavě točitým průběhem vláken, u kterých při sesazování proti sobě dochází v důsledku rozdílného odrazu světla na pravé a levé straně dýhy k dojmu odlišného zbarvení sousedních přířezů.
 • NAHODILÁ SKLADBA (směs, mismatch) Jednotlivé listy dýhy jsou nahodile kladeny za sebou. Běžné u sukaté borovice, očkového dubu.
sesaa)zování do figury sesazování střídavě za sebou sesazování za sebou nahodilá skladba dýhové sesazenky
FIGURA STŘÍDAVĚ ZA SEBOU ZA SEBOU NAHODILÁ SKLADBA


Dýhované desky - kvalita

KVALITATIVNÍ TŘÍDY – DECOSPAN

 • COMMERCIAL - Kvalita Commercial představuje každou dřevinu se svými typickými charakteristikami. Méně jasná, divočejší struktura, více barevných odstínů, menší velikosti série a poněkud více malých součků jsou typické atributy této kvality. Atraktivní cena je jistě nejdůležitější trumf. Tato kvalita se používá více na korpusy a vnitřní strany, méně na čelní plochy.
 • CLASSIC - V kvalitě Classic, která se používá jak na korpusy tak i na čelní plochy, se vyskytuje méně přírodních charakteristik. Dýha může vykazovat ještě poněkud méně jednoznačnou strukturu, ale získává na homogennosti. Velikosti sérií z jednoho kmene jsou již rozsáhlejší.
 • ARCHITECTURAL - Struktura, homogennost a kontinuita jsou podstatnými atributy této kvality. Čistá a markantní struktura, velikosti sérií (na přání číslované) a jednobarevnost jsou trumfem kvality Architectural. Nesporně nejčistší přírodní selekce! Kvalita Architectural se nejlépe hodí pro nadstandardní projekty vnitřního vybavení.
 • XCEPTIONAL – dle přání zákazníka

Kvalitativní třídy – srovnání u dubu – fládrovaná textura

kvalita dýhy commercial kvalita dýhy classic kvalita dýhy architectural
COMMERCIAL CLASSIC ARCHITECTURAL

Malé centrické součky. Méně jednoznačná struktura. Větší suky. Minerální
kanálky. Zbarvení.

Struktura s méně výraznými letokruhy. Lehké zbarvení povoleno.
Malé zarostlé součky. Může se objevit polofládr.

Markantní fládrová textura s výraznými letokruhy. Jednoznačná barva
a struktura. Dýha vhodná na čelní plochy. Malé, sotva znatelné charakteristiky
se tolerují.


Zpracování dýhovaných desek

Dýhované desky, které naleznete v naší nabídce, jsou od výrobce dodávány pouze předbroušené (zrnitost 80). Pokud není deska před povrchovou úpravou konečným zpracovatelem obroušena, může se stát, že na povrchu dýhy v místě spojů zůstanou zbytky lepidla, které např. po namoření desky prosvítají. Jestliže si konečný zpracovatel není jist, že je dílec dostatečně obroušen, může ho ještě před mořením zkontrolovat např. jemným navlhčením dílce v místě spojů. Také pohledem proti světlu jsou zbytky lepidla viditelné.


Povrchové úpravy desek

 • MOŘENÍ - Mořením se rozumí napouštění dýhy roztoky barviv v bezbarvém laku, lihu nebo vodě. Mořením se změní původní odstín na tmavší, vyrovnají se barevné nerovnosti. Mořidlo se nanáší vždy ve směru vláken dřeva a druhá vrstva se natírá ještě za mokra. Po zaschnutí je třeba dýhu přelakovat.
 • VOSKOVÁNÍ - Voskování pomáhá dýze zachovat si svůj vzhled na velmi dlouhou dobu. Tato technika je vhodná zvláště na nábytek uvnitř domu. Vosk se nanáší na čistou, již namořenou nebo do hladka obroušenou dýhovanou desku. Po navoskování by se měla dýha vyleštit. Pro větší odolnost je možno desku na druhý den navoskovat znovu.
 • BEZBARVÝ LAK - Je nejběžnějším druhem povrchové úpravy dýhy. Lak existuje lesklý, matný nebo polomatný. Po zaschnutí laku je dobré vrstvu přebrousit jemným brusným papírem a nanést jej znovu.
 • OLEJOVÁNÍ - Olej dýhu ztmavuje a zvýrazňuje její kresbu. Olejované dřevo je vnímáno jako daleko přirozenější, časem získává příjemnou patinu. Po vyhlazení povrchu a odstranění nečistot se nanese tenká, stejnoměrná vrstva nábytkářského oleje na povrch nábytku. Naolejované elementy by měly usychat alespoň 24 hod.
lakování dýhovaných materiálů moření dýhovaných materiálů


Péče o nábytek z dýhy

Dřevo a dýha jsou ovlivňovány světlem. Během prvních 6ti až 8mi týdnů, kdy je nábytek poprvé vystaven okolnímu světlu, by měl být jeho povrch ponechán bez předmětů a dekorací. Je možné, že by nerovnoměrné absorbování slunečních paprsků mohlo vést k vytvoření trvalých stop. Nejprve nový nábytek potřebuje čas, aby světlo mohl absorbovat, pak bude odpovídat odstínu typickému pro vybranou dřevinu.

Voda by na čištění měla být používána jen ve velmi malém množství a pouze v dobře vyždímaném hadru. Po otření je třeba vysušit do sucha. Dřevo a dýha jsou velmi citlivé na kapaliny. Rozlité kapaliny je nutno ihned otřít. Pro odstraňování skvrn je vhodný mýdlový roztok z ¼ dl mýdlového prášku a 1 litru teplé vody.
 

Příval jarní inspirace, to je nová Inspirace pro práci a život - Jaro 2017V hlavní roli kancelář a moderní materiály!

KONTAKTUJTE NÁS

Centrální příjem OBJEDNÁVEK KOVÁNÍ Tel.: (+420)596 223 470
Fax.: (+420)596 223 471
E-mail: objednavky@demos-trade.com
© Copyright 2016 Démos trade, a. s. | Všechna práva vyhrazena
K poskytování služeb, personalizaci a analýze návštěvnosti používáme cookies. Interakcí s webem s tím souhlasíte.
Created by D3Soft s.r.o. © 2016